Materiały

Oryginalne książki używane przez dzieci w japońskich szkołach sorobanu

Materiały używane w kursach stacjonarnych dla dzieci są w języku japońskim lub angielskim. Ale brak znajomości tych języków wcale nie przeszkadza w nauce. Świetnie przemyślane i udoskonalane od 1973 roku ćwiczenia, pomagają uczniom nabyć prawidłowe nawyki obliczeniowe już na początku nauki, by potem procentowało to na trudniejszych etapach. Co ważne, nasze doświadczenia pokazują, że z książek mogą z powodzeniem korzystać nawet 5-latki. Najpierw uczniowie nabywają podstawowe umiejętności obliczeniowe na fizycznym liczydle japońskim – sorobanie korzystając z 3 książeczek „HOP”, „STEP” i „JUMP”. Ćwiczenia w nich zawarte prowadzą uczniów krok po kroku od przykładów łatwych do coraz trudniejszych. Każda strona książeczek to nowe wyzwanie lub trening utrwalający. Nauczyciel czuwa nad prawidłową pracą rąk, kontroluje poprawność obliczeń i udziela wskazówek.

  • HOP – książeczka uczy podstaw dodawania i odejmowania za pomocą liczydła;
  • STEP – książeczka uczy przekraczania progu dziesiątkowego;
  • JUMP – książeczka uczy dodawania i odejmowania  z przekroczeniem 50 i 100.

Po opanowaniu umiejętności działań z tych 3 książeczek kursanci zaczynają doskonalić technikę i nabywać szybkość obliczeń w dodawaniu i odejmowaniu. Uczą się też mnożenia i dzielenia. Nauka odbywa się w oparciu o kolejne książeczki/arkusze z zadaniami na poziomach od 10-9 kyu do 1 kyu.

Po ukończeniu poziomu 9 kyu wprowadzane są książeczki do ćwiczenia  metody Anzan, czyli liczenia na wyobrażonym sorobanie (abakusie).

Zdjęcie do materiałówZdjęcie do materiałów
materialy3materialy3
materialy2materialy2
materialy5materialy5

Informacja o ciasteczkach

Na stronie używamy ciasteczek. Potrzebujemy ich by strona działała poprawnie. Więcej w naszej polityce prywatności.