19/12/2019

Trenerzy sorobanu

Nasi trenerzy pracujący z dziećmi posiadają wysokie umiejętności w posługiwaniu się sorobanem. Ukończyli kompleksowe szkolenie i posiadają niezbędne certyfikaty Japońskiego Związku Sorobanu potwierdzające ich kwalifikacje.

Karol Sieńkowski

Certyfikowany nauczyciel Soroban Foundation of Japan, nauczyciel przedmiotów ścisłych, członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Liczydłem zainteresował się ok. 2007 roku.  Prowadził i prowadzi warsztaty promujących soroban skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest pomysłodawcą Mistrzostw Polski w Obliczeniach na Sorobanie. W 2018 roku jako pierwszy Polak złożył egzamin przed Japońskim Związkiem Sorobanu i po odbyciu praktyki metodycznej w Japonii uzyskał uprawnienia nauczycielskie do uczenia sorobanu metodą Ishido. W tym samym roku założył Akademię Sorobanu – Japońską Szkolę Matematyki Ishido-Shiki. W 2018 roku został odznaczony statuetką „Złotego Jacka” przyznaną przez Siedleckie Towarzystwo Naukowe w kategorii „Popularyzator nauki”.  W 2020 roku został  finalistą konkursu „Popularyzator nauki” organizowanego przez portal Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zdobył 1 miejsce w Międzynarodowej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej (World Abacus Olymp) w 2021 roku oraz 1 miejsce w  w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej Abakus Europe  w 2021 roku.
Jest autorem książek popularyzujących matematykę, robotykę oraz metodę Ishido-Shiki w Polsce:

  • „Przygoda z niemożliwymi kształtami”, wyd. Nowik, 2009
  • „Sprawnie liczę na sorobanie”  cz. 1 i cz. 2, wyd. Karol Sieńkowski 2014
  • „Matematyka codzienności”, wyd. Akademia Sorobanu 2020
  • „Programowanie robota Edison – poradnik dla nauczycieli i rodziców”, wyd. Karol Sieńkowski 2017, dystrybucja https://abixedukacja.eu/
  • „Zadania sorobanowe” seria 10-7 kyu, wyd. Karol Sieńkowski 2019

Karol Sieńkowski jest też twórcą polskiej wersji środowiska Edware – do programowania robotów Edison, oraz tłumaczem programu Epoptes – do kontrolowania szkolnej pracowni informatycznej.

Zainteresowania: gra ma gitarze, iluzja, gry planszowe, linux, Open Source.


Iwona Gruszecka

Certyfikowana nauczycielka Soroban Foundation of Japan, nauczycielka matematyki w jednym z warszawskich liceów. Z sorobanem po raz pierwszy zetknęła się w 2009 r. podczas seminarium dla nauczycieli matematyki. W 2012 r. spotkała się z mistrzem Ishido i od tego momentu zaczęła prowadzić zajęcia z rachowania na sorobanie dla dzieci i młodzieży. Jest jedną z pierwszych osób w Polsce, które w 2014 roku ukończyły kurs sorobanu Ishido. W październiku 2019 roku zdała egzamin certyfikacyjny zostając trenerem Japońskiego Związku Sorobanu.

Zainteresowania: malowanie obrazów, łamigłówki logiczne, zadania z geometrii elementarnej


Olga Moreń

Certyfikowana nauczycielka Soroban Foundation of Japan, absolwentka studiów matematycznych. Od 2016 roku popularyzuje soroban prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży, uczestnicząc w eventach i piknikach naukowych. W 2018 roku odbywała roczną praktykę nauczycielską w Akademii Sorobanu, w marcu 2019 zdała egzamin nauczycielski przed Japońskim Związkiem Sorobanu uzyskując uprawnienia trenera Ishido-Shiki.

Zainteresowania: muzyka, sport,


Katarzyna Tomporowska

Certyfikowana nauczycielka Soroban Foundation of Japan. Absolwentka Oakwood Friends School w USA. Aktualnie studiuje kierunek lekarski na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Kasia od 2019 roku uczy się obliczeń na sorobanie. W 2020 roku odbywała praktykę w naszej szkole ucząc się specyfiki pracy metodą Ishido-Shiki. W lipcu 2020 roku zdala egzamin trenerski.
 
Zainteresowania: medycyna,  programowanie, matematyka i soroban, sport, dieta, kultura japońska.