TRENERZY sorobanu - Akademia Sorobanu
19/12/2019

TRENERZY sorobanu

Nasi trenerzy pracujący z dziećmi posiadają wysokie umiejętności w posługiwaniu się sorobanem. Ukończyli kompleksowe szkolenie i posiadają niezbędne certyfikaty Japońskiego Związku Sorobanu potwierdzające ich umiejętności i kwalifikacje.

Karol Sieńkowski (klasa w Siedlcach)

Certyfikowany nauczyciel Soroban Foundation of Japan, nauczyciel dyplomowany przedmiotów ścisłych, członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Liczydłem zainteresował się ok. 2007 roku.  Prowadził i prowadzi warsztaty promujące soroban skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest pomysłodawcą Mistrzostw Polski w Obliczeniach na Sorobanie. W 2018 roku jako pierwszy Polak złożył egzamin przed Japońskim Związkiem Sorobanu i po odbyciu praktyki metodycznej w Japonii uzyskał uprawnienia nauczycielskie do uczenia sorobanu metodą Ishido. W tym samym roku założył Akademię Sorobanu – Japońską Szkolę Matematyki Ishido-Shiki. W 2018 roku został odznaczony statuetką „Złotego Jacka” przyznaną przez Siedleckie Towarzystwo Naukowe w kategorii „Popularyzator nauki”.  W 2020 roku został  finalistą konkursu „Popularyzator nauki” organizowanego przez portal Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Osiągnięcia:

 • I miejsce w Międzynarodowej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej (World Abacus Olympiad) w 2021 roku,
 • I miejsce w  w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej Abakus Europe  w 2021 roku,
 • Trener Mistrzów Polski w konkursach sorobanu.

Publikacje:
Jest autorem książek popularyzujących matematykę, robotykę oraz metodę Ishido-Shiki w Polsce:

 • „Przygoda z niemożliwymi kształtami”, wyd. Nowik, 2009
 • „Sprawnie liczę na sorobanie”  cz. 1 i cz. 2, wyd. Karol Sieńkowski 2014
 • „Matematyka codzienności”, wyd. Akademia Sorobanu 2020
 • „Programowanie robota Edison – poradnik dla nauczycieli i rodziców”, wyd. Karol Sieńkowski 2017, dystrybucja https://abixedukacja.eu/
 • „Zadania sorobanowe” seria 10-7 kyu, wyd. Karol Sieńkowski 2019

Karol Sieńkowski jest też twórcą polskiej wersji środowiska Edware – do programowania robotów Edison, oraz tłumaczem programu Epoptes – do kontrolowania szkolnej pracowni informatycznej.

Zainteresowania: gra ma gitarze, iluzja, gry planszowe, linux, open source.


Robert Baca (klasa w Warszawie Bemowo)

Nauczyciel mianowany matematyki w Niepublicznej Szkole Podstawowej Pro Futuro. Członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. W swojej pracy kieruje się dobrem ucznia, dba o dobre relacje i stara się uczyć matematyki tak, by uczeń wiedział po co się jej uczy i chciał wrócić na kolejną lekcje. Od jakiegoś czasu interesuje się liczyłem japońskim Soroban. W 2018 roku jego uczennica zajęła III miejsce w kategorii „Maluch” w V Mistrzostwach Polski w Obliczeniach na Sorobanie. W 2020 roku uzyskał kwalifikacje trenerskie Soroban Foundation of Japan.

Osiągnięcia:

 • Laureat nagrody Kreatywny nauczyciel, pedagog, wychowawca,
 • Wyróżnienie w konkursie na lekcję kształtująca kompetencje przyszłości,
 • Wyróżnienie w konkursie na scenariusz lekcji o ekonomii.

Zainteresowania: mechanika, motoryzacja, majsterkowanie, praca w ogrodzie.


Iwona Gruszecka (klasa w Warszawie Mokotów)

Iwona-zdjecie

Certyfikowana nauczycielka Soroban Foundation of Japan, nauczycielka dyplomowana matematyki w jednym z warszawskich liceów. Z sorobanem po raz pierwszy zetknęła się w 2009 r. podczas seminarium dla nauczycieli matematyki. W 2012 r. spotkała się z mistrzem Ishido i od tego momentu zaczęła prowadzić zajęcia z rachowania na sorobanie dla dzieci i młodzieży. Jest jedną z pierwszych osób w Polsce, które w 2014 roku ukończyły kurs sorobanu Ishido. W październiku 2019 roku zdała egzamin certyfikacyjny zostając trenerem Japońskiego Związku Sorobanu.

Zainteresowania: malowanie obrazów, łamigłówki logiczne, zadania z geometrii elementarnej


Katarzyna Kurek (klasa w Zawierciu)

Katarzyna Kurek Trener sorobanu

Certyfikowana nauczycielka Soroban Foundation of Japan, nauczycielka dyplomowana matematyki z ponad dwudziestoletnim stażem, tyflopedagog. Pracuje szkole podstawowej w gminie Łazy w woj. Śląskim. Przygodę z sorobanem rozpoczęła w 2020 roku. Na koncie ma już pierwszy znaczący sukces dowodząc że należy do grona najlepszych trenerów.

Sukcesy:

 • IV miejsce w Międzynarodowej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej (World Abacus Olympiad) organizowanej przez Abakus Europe w 2021 rok

Zainteresowania: czytanie książek, piesze wędrówki po górach, wielodniowe wyprawy rowerowe po Polsce, pływanie, jazda na nartach.


Olga Moreń (klasa w Siedlcach)

Certyfikowana nauczycielka Soroban Foundation of Japan, absolwentka studiów matematycznych. Od 2016 roku popularyzuje soroban prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży, uczestnicząc w eventach i piknikach naukowych. W 2018 roku odbywała roczną praktykę nauczycielską w Akademii Sorobanu, w marcu 2019 zdała egzamin nauczycielski przed Japońskim Związkiem Sorobanu uzyskując uprawnienia trenera Ishido-Shiki.

Osiągnięcia:

 • Trener Mistrzów Polski w konkursach sorobanu w latach 2018-2021

Zainteresowania: muzyka, sport, jazda rowerem.


Katarzyna Tomporowska (klasa w Gdyni)

Certyfikowana nauczycielka Soroban Foundation of Japan. Absolwentka Oakwood Friends School w USA. Aktualnie studiuje kierunek lekarski na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Kasia od 2019 roku uczy się obliczeń na sorobanie. W 2020 roku odbywała praktykę w naszej szkole ucząc się specyfiki pracy metodą Ishido-Shiki. W lipcu 2020 roku zdała egzamin trenerski.
 
Zainteresowania: medycyna,  programowanie, matematyka i soroban, sport, dieta, kultura japońska.