19/12/2019

Trenerzy sorobanu

Nasi trenerzy pracujący z dziećmi posiadają wysokie umiejętności w posługiwaniu się sorobanem. Ukończyli kompleksowe szkolenie i posiadają niezbędne certyfikaty Japońskiego Związku Sorobanu potwierdzające ich kwalifikacje.

Karol Sieńkowski (klasa w Siedlcach)

Certyfikowany nauczyciel Soroban Foundation of Japan, nauczyciel przedmiotów ścisłych, członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Liczydłem zainteresował się ok. 2007 roku.  Prowadził i prowadzi warsztaty promujących soroban skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest pomysłodawcą Mistrzostw Polski w Obliczeniach na Sorobanie. W 2018 roku jako pierwszy Polak złożył egzamin przed Japońskim Związkiem Sorobanu i po odbyciu praktyki metodycznej w Japonii uzyskał uprawnienia nauczycielskie do uczenia sorobanu metodą Ishido. W tym samym roku założył Akademię Sorobanu – Japońską Szkolę Matematyki Ishido-Shiki. W 2018 roku został odznaczony statuetką „Złotego Jacka” przyznaną przez Siedleckie Towarzystwo Naukowe w kategorii „Popularyzator nauki”.  W 2020 roku został  finalistą konkursu „Popularyzator nauki” organizowanego przez portal Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zdobył I miejsce w Międzynarodowej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej (World Abacus Olympiad) w 2021 roku oraz I miejsce w  w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej Abakus Europe  w 2021 roku.
Jest autorem książek popularyzujących matematykę, robotykę oraz metodę Ishido-Shiki w Polsce:

  • „Przygoda z niemożliwymi kształtami”, wyd. Nowik, 2009
  • „Sprawnie liczę na sorobanie”  cz. 1 i cz. 2, wyd. Karol Sieńkowski 2014
  • „Matematyka codzienności”, wyd. Akademia Sorobanu 2020
  • „Programowanie robota Edison – poradnik dla nauczycieli i rodziców”, wyd. Karol Sieńkowski 2017, dystrybucja https://abixedukacja.eu/
  • „Zadania sorobanowe” seria 10-7 kyu, wyd. Karol Sieńkowski 2019

Karol Sieńkowski jest też twórcą polskiej wersji środowiska Edware – do programowania robotów Edison, oraz tłumaczem programu Epoptes – do kontrolowania szkolnej pracowni informatycznej.

Zainteresowania: gra ma gitarze, iluzja, gry planszowe, linux, Open Source.


Iwona Gruszecka (klasa w Warszawie)

Iwona-zdjecie

Certyfikowana nauczycielka Soroban Foundation of Japan, nauczycielka matematyki w jednym z warszawskich liceów. Z sorobanem po raz pierwszy zetknęła się w 2009 r. podczas seminarium dla nauczycieli matematyki. W 2012 r. spotkała się z mistrzem Ishido i od tego momentu zaczęła prowadzić zajęcia z rachowania na sorobanie dla dzieci i młodzieży. Jest jedną z pierwszych osób w Polsce, które w 2014 roku ukończyły kurs sorobanu Ishido. W październiku 2019 roku zdała egzamin certyfikacyjny zostając trenerem Japońskiego Związku Sorobanu.

Zainteresowania: malowanie obrazów, łamigłówki logiczne, zadania z geometrii elementarnej


Katarzyna Kurek (klasa w Zawierciu)

Katarzyna Kurek Trener sorobanu

Certyfikowana nauczycielka Soroban Foundation of Japan, nauczycielka matematyki z ponad dwudziestoletnim stażem, tyflopedagog. Pracuje szkole podstawowej w gminie Łazy w woj. Śląskim. Przygodę z sorobanem rozpoczęła w 2020 roku. Na koncie ma już pierwszy znaczący sukces. Zajęła IV miejsce w Międzynarodowej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej (World Abacus Olympiad) organizowanej przez Abakus Europe w 2021 roku dowodząc że należy do grona najlepszych trenerów.

Zainteresowania: czytanie książek, piesze wędrówki po górach, wielodniowe wyprawy rowerowe po Polsce, pływanie, jazda na nartach.


Olga Moreń (klasa w Siedlcach)

Certyfikowana nauczycielka Soroban Foundation of Japan, absolwentka studiów matematycznych. Od 2016 roku popularyzuje soroban prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży, uczestnicząc w eventach i piknikach naukowych. W 2018 roku odbywała roczną praktykę nauczycielską w Akademii Sorobanu, w marcu 2019 zdała egzamin nauczycielski przed Japońskim Związkiem Sorobanu uzyskując uprawnienia trenera Ishido-Shiki.

Zainteresowania: muzyka, sport, jazda rowerem.


Katarzyna Tomporowska (klasa w Gdyni)

Certyfikowana nauczycielka Soroban Foundation of Japan. Absolwentka Oakwood Friends School w USA. Aktualnie studiuje kierunek lekarski na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Kasia od 2019 roku uczy się obliczeń na sorobanie. W 2020 roku odbywała praktykę w naszej szkole ucząc się specyfiki pracy metodą Ishido-Shiki. W lipcu 2020 roku zdała egzamin trenerski.
 
Zainteresowania: medycyna,  programowanie, matematyka i soroban, sport, dieta, kultura japońska.