Trenerzy sorobanu

Wybitni i świetnie wykształceni  trenerzy z kwalifikacjami nauczycielskimi Japońskiego Związku Sorobanu.

Karol Sieńkowski (klasa w Siedlcach)

Certyfikowany nauczyciel metody Ishido-Shiki, egzaminator Japońskiego Związku Sorobanu (Soroban Foundation of Japan), certyfikowany Instruktor Asociación Yupnaki w Peru, nauczyciel dyplomowany przedmiotów ścisłych (23 lata pracy w charakterze nauczyciela matematyki, fizyki i informatyki w Zespole Szkolnym w  Cegłowie), członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Liczydłem zainteresował się ok. 2007 roku.  Prowadził i prowadzi warsztaty promujące soroban skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest pomysłodawcą Mistrzostw Polski w Obliczeniach na Sorobanie. W 2018 roku jako pierwszy Polak złożył egzamin przed Japońskim Związkiem Sorobanu i po odbyciu praktyki metodycznej w Japonii uzyskał uprawnienia nauczycielskie do uczenia sorobanu metodą Ishido. W tym samym roku założył Akademię Sorobanu – Japońską Szkolę Matematyki Ishido-Shiki. W 2018 roku został odznaczony statuetką „Złotego Jacka” przyznaną przez Siedleckie Towarzystwo Naukowe w kategorii „Popularyzator nauki”.  W 2020 roku został  finalistą konkursu „Popularyzator nauki” organizowanego przez portal Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Osiągnięcia:

 • I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej Abakus Europe 2023 (kategoria: dorośli),
 • I miejsce w Międzynarodowej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej (World Abakus Olympiad) w 2021 roku (kategoria: dorośli),
 • I miejsce w  Ogólnopolskiej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej Abakus Europe  2021 (kategoria: dorośli),
 • Trener Mistrzów Polski w konkursach sorobanu.

Publikacje:
Jest autorem książek popularyzujących matematykę, robotykę oraz metodę Ishido-Shiki w Polsce. Opracował i wydał grę edukacyjną do nauki rachowania metodą Inków. Są to w szczególności:

 • Matematyczne gry edukacyjne:
  • “Yupanna. Gry liczbowe Inków”, wyd. Yupana Polska 2023
  • “Sorobanowy Piotruś”, wyd. Akademia Sorobanu 2019
 • Książki:
  • “Yupana. Liczydło Inków. Gra 1 i 2”, wyd. Yupana Polska 2023
  • „Soroban. Konteksty. Teoria. Praktyka””, wyd. Akademia Sorobanu 2022 (współautor)
  • „Soroban. Zeszyt ćwiczeń”, wyd. Akademia Sorobanu 2022
  • „Matematyka codzienności”, wyd. Akademia Sorobanu 2020
  • „Zadania sorobanowe” seria 10-7 kyu, wyd. Karol Sieńkowski 2019
  • „Programowanie robota Edison – poradnik dla nauczycieli i rodziców”, wyd. Karol Sieńkowski 2017, dystrybucja https://abixedukacja.eu/
  • „Sprawnie liczę na sorobanie”  cz. 1 i cz. 2, wyd. Karol Sieńkowski 2014
  • „Przygoda z niemożliwymi kształtami”, wyd. Nowik 2009

Konferencje, fora i seminaria naukowe:

 • Forum Metodyczne dla nauczycieli (15-16.04.2023)l WSB Dąbrowa Górnicza; wykład pt. “Lustereczko powiedz przecie, czyli korale w służbie królowej nauk” – o sorobanie i yupanie.
 • 11. Międzynarodowe Seminarium Naukowe „Science – Society – Didactics”
  (17-18.05.2022), WSB Dąbrowa Górnicza; referat pt. „Soroban jako uniwersalne narzędzie w
  nauczaniu i wychowaniu w Polsce i na Ukrainie”.
 • XXVII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „CZŁOWIEK – MEDIA – EDUKACJA (27-28.09.2019); WSB Dąbrowa Górnicza; referat pt. „SOROBAN – Edukacja i kultura po japońsku”.

Karol Sieńkowski jest twórcą polskiej wersji środowiska Edware – do programowania robotów Edison, oraz tłumaczem programu Epoptes – do kontrolowania szkolnej pracowni informatycznej.

Zainteresowania: gra ma gitarze, iluzja, gry planszowe, linux, open source.

Trener sorobanu Maja Alaba

Maja Alaba (klasa Warszawa Mokotów)

Certyfikowany trener metody Ishido-Shiki, członek i egzaminator Japońskiego Związku Sorobanu, certyfikowany trener Asociación Yupanki w Peru. Przygodę z sorobanem rozpoczęła w 2019 roku jako uczennica I klasy liceum ogólnokształcącego. Szybkie tempo nauki pozwoliło jej w krótkim czasie osiągnąć niezwykłą biegłość w obsłudze liczydła. W latach 2021-2022 odbywała praktykę w siedleckiej klasie Akademii Sorobanu przygotowując się do zawodu trenera sorobanu metody Ishido-Shiki. W maju 2022 roku zdała egzamin i zdobyła japońskie uprawnienia trenerskie.

Osiągnięcia:

 • Trener Mistrzów Polski w konkursach sorobanu w roku 2022

Zainteresowania: muzyka, lotnictwo.

Robert Baca (klasa Warszawa Bemowo), Szkoła Pro Futuro

Nauczyciel mianowany matematyki w Niepublicznej Szkole Podstawowej Pro Futuro. Członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. W swojej pracy kieruje się dobrem ucznia, dba o dobre relacje i stara się uczyć matematyki tak, by uczeń wiedział po co się jej uczy i chciał wrócić na kolejną lekcje. Od jakiegoś czasu interesuje się liczyłem japońskim Soroban. W 2018 roku jego uczennica zajęła III miejsce w kategorii „Maluch” w V Mistrzostwach Polski w Obliczeniach na Sorobanie. W 2020 roku uzyskał kwalifikacje trenerskie Japońskiego Związku Sorobanu.

Osiągnięcia:

 • Laureat nagrody Kreatywny nauczyciel, pedagog, wychowawca,
 • Wyróżnienie w konkursie na lekcję kształtująca kompetencje przyszłości,
 • Wyróżnienie w konkursie na scenariusz lekcji o ekonomii.

Zainteresowania: mechanika, motoryzacja, majsterkowanie, praca w ogrodzie.

Iwona Gruszecka (klasa Warszawa Mokotów)

Certyfikowana nauczycielka metody Ishido-Shiki, członek Japońskiego Związku Sorobanu, nauczycielka dyplomowana matematyki w jednym z warszawskich liceów. Z sorobanem po raz pierwszy zetknęła się w 2009 r. podczas seminarium dla nauczycieli matematyki. W 2012 r. spotkała się z mistrzem Ishido i od tego momentu zaczęła prowadzić zajęcia z rachowania na sorobanie dla dzieci i młodzieży. Jest jedną z pierwszych osób w Polsce, które w 2014 roku ukończyły kurs sorobanu Ishido. W październiku 2019 roku zdała egzamin certyfikacyjny zostając trenerem Japońskiego Związku Sorobanu.

Zainteresowania: malowanie obrazów, łamigłówki logiczne, zadania z geometrii elementarnej

Katarzyna Kurek (klasa w Zawierciu)

Certyfikowana nauczycielka metody Ishido-Shiki, członek Japońskiego Związku Sorobanu, certyfikowany trener Asociación Yupanki w Peru, nauczycielka dyplomowana matematyki z ponad dwudziestoletnim stażem, tyflopedagog. Pracuje szkole podstawowej w gminie Łazy w woj. Śląskim. Przygodę z sorobanem rozpoczęła w 2020 roku. Na koncie ma  znaczące sukces dowodząc że należy do grona najlepszych trenerów.

Sukcesy:

 • II miejsce w  Ogólnopolskiej Olimpiadzie Arytmetyki mentalnej Abakus Europe 2022 (kategoria: dorośli),
 • IV miejsce w Międzynarodowej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej (World Abakus Olympiad) organizowanej przez Abakus Europe 2021 (kategoria: dorośli).

Zainteresowania: czytanie książek, piesze wędrówki po górach, wielodniowe wyprawy rowerowe po Polsce, pływanie, jazda na nartach.

Olga Moreń (klasa w Siedlcach)

Certyfikowana nauczycielka metody Ishido-Shiki, członek Japońskiego Związku Sorobanu, absolwentka studiów matematycznych. Od 2016 roku popularyzuje soroban prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży, uczestnicząc w eventach i piknikach naukowych. W 2018 roku odbywała roczną praktykę nauczycielską w Akademii Sorobanu, w marcu 2019 zdała egzamin nauczycielski przed Japońskim Związkiem Sorobanu uzyskując uprawnienia trenera Ishido-Shiki.

Osiągnięcia:

 • Trener Mistrzów Polski w konkursach sorobanu w latach 2018-2022

Zainteresowania: muzyka, sport, jazda rowerem.

Katarzyna Tomorowska (klasa w Gdyni)

Certyfikowana nauczycielka metody Ishido-Shiki, członek Japońskiego Związku Sorobanu, Studentka medycyny.  W 2018 roku odbywała roczną praktykę nauczycielską w Akademii Sorobanu, w marcu 2019 zdała egzamin nauczycielski przed Japońskim Związkiem Sorobanu uzyskując uprawnienia trenera Ishido-Shiki.

Osiągnięcia:

 • Trener Mistrzów Polski w konkursach sorobanu w latach 2018-2021

Zainteresowania: muzyka, sport, jazda rowerem.

Informacja o ciasteczkach

Na stronie używamy ciasteczek. Potrzebujemy ich by strona działała poprawnie. Więcej w naszej polityce prywatności.