Trenerzy sorobanu
Wybitni i świetnie wykształceni trenerzy z kwalifikacjami nauczycielskimi Japońskiego Związku Sorobanu.
Karol Sieńkowski (klasa w Siedlcach)
Certyfikowany nauczyciel metody Ishido-Shiki, egzaminator Japońskiego Związku Sorobanu (Soroban Foundation of Japan), certyfikowany Instruktor Asociación Yupnaki w Peru, nauczyciel dyplomowany przedmiotów ścisłych (23 lata pracy w charakterze nauczyciela matematyki, fizyki i informatyki w Zespole Szkolnym w Cegłowie), członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Liczydłem zainteresował się ok. 2007 roku. Prowadził i prowadzi warsztaty promujące soroban skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest pomysłodawcą Mistrzostw Polski w Obliczeniach na Sorobanie. W 2018 roku jako pierwszy Polak złożył egzamin przed Japońskim Związkiem Sorobanu i po odbyciu praktyki metodycznej w Japonii uzyskał uprawnienia nauczycielskie do uczenia sorobanu metodą Ishido. W tym samym roku założył Akademię Sorobanu – Japońską Szkolę Matematyki Ishido-Shiki. Również w 2018 roku został odznaczony statuetką „Złotego Jacka” przyznaną przez Siedleckie Towarzystwo Naukowe w kategorii „Popularyzator nauki”. W 2020 roku został finalistą konkursu „Popularyzator nauki” organizowanego przez portal Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Osiągnięcia:
- I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej Abakus Europe 2023 (kategoria: dorośli),
- I miejsce w Międzynarodowej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej (World Abakus Olympiad) w 2021 roku (kategoria: dorośli),
- I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej Abakus Europe 2021 (kategoria: dorośli),
- Trener Mistrzów Polski w konkursach sorobanu w latach 2014-2023.
Publikacje:
Jest autorem książek popularyzujących matematykę, robotykę oraz metodę Ishido-Shiki w Polsce. Opracował i wydał grę edukacyjną do nauki rachowania metodą Inków. Są to w szczególności:
- Matematyczne gry edukacyjne:
- „Yupanna. Gry liczbowe Inków”, wyd. Yupana Polska 2023
- „Sorobanowy Piotruś”, wyd. Akademia Sorobanu 2019
- Książki:
- „Jak pokochałem liczby?”, wyd. Akademia Sorobanu 2024
- „Yupana. Liczydło Inków. Gra 1 i 2”, wyd. Yupana Polska 2023
- „Soroban. Konteksty. Teoria. Praktyka””, wyd. Akademia Sorobanu 2022 (współautor)
- „Soroban. Zeszyt ćwiczeń”, wyd. Akademia Sorobanu 2022
- „Matematyka codzienności”, wyd. Akademia Sorobanu 2020
- „Zadania sorobanowe” seria 10-7 kyu, wyd. Karol Sieńkowski 2019
- „Programowanie robota Edison – poradnik dla nauczycieli i rodziców”, wyd. Karol Sieńkowski 2017, dystrybucja https://abixedukacja.eu/
- „Sprawnie liczę na sorobanie” cz. 1 i cz. 2, wyd. Karol Sieńkowski 2014
- „Przygoda z niemożliwymi kształtami”, wyd. Nowik 2009
- „Jak pokochałem liczby?”, wyd. Akademia Sorobanu 2024
Konferencje, fora i seminaria naukowe:
- International Conference STEAM & AI in EDUCATION (10-11.06,.2024), Uniwersytet Krakowski, wykład pt. „Jak dziedzictwo matematyczne cywilizacji Inków może wspomóc elementarną edukację matematyczną dzieci”
- Forum Metodyczne dla nauczycieli (15-16.04.2023) WSB Dąbrowa Górnicza; wykład pt. „Lustereczko powiedz przecie, czyli korale w służbie królowej nauk” – o sorobanie i yupanie.
- 11. Międzynarodowe Seminarium Naukowe „Science – Society – Didactics”
(17-18.05.2022), WSB Dąbrowa Górnicza; referat pt. „Soroban jako uniwersalne narzędzie w
nauczaniu i wychowaniu w Polsce i na Ukrainie”. - XXVII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „CZŁOWIEK – MEDIA – EDUKACJA (27-28.09.2019); WSB Dąbrowa Górnicza; referat pt. „SOROBAN – Edukacja i kultura po japońsku”.
- Krajowe Konferencje Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki (2014 – 2024) – prowadzenie warsztatów sorobanu, yupany i innych.
Karol Sieńkowski jest twórcą polskiej wersji środowiska Edware – do programowania robotów Edison, oraz tłumaczem programu Epoptes – do kontrolowania szkolnej pracowni informatycznej.
Zainteresowania: gra ma gitarze, iluzja, gry planszowe, linux, open source.
Anetta Tkaczyk (klasa w Gliwicach)
Certyfikowana nauczycielka metody Ishido-Shiki, dyplomowana nauczycielka matematyki i chemii z wieloletnim
doświadczeniem, absolwentką Uniwersytetów Śląskiego, Wrocławskiego i
Jagiellońskiego. Swój warsztat pedagogiczny poszerzała uczęszczając na
wiele kursów, m.in. z psychologii, oceniania kształtującego, tworzenia
map pamięci i technik uczenia się i zapamiętywania.
Osiągnięcia:
- Opiekun uczniów, którzy wielokrotnie uzyskiwali tytuły laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych.
- Współautorka projektu unijnego „Od abstrakcji do konkretu”, programów autorskich z matematyki dla dzieci uzdolnionych, organizatorką kolonii letnich, zimowych oraz śródrocznych.
Pasja: uczenie się i nauczanie innych.
Szymon Sieńkowski (klasa w Siedlcach)
Certyfikowany nauczyciel metody Ishido-Shiki, członek i egzaminator Japońskiego Związku Sorobanu, Naukę liczenia na sorobanie rozpoczał w wieku 5 lat. W 2022 roku zdecydował się przystąpić do egzmianu nauczycielskiego Japońskiego Związku Sorobanu a w 2023 roku, po odbyciu rocznej praktyki uzyskał japońskie uprawnienia trenerskie.
Osiągnięcia:
- III miejsce w VI Mistrzostwach Polski w Obliczeniach na Sorobanie w 2019 roku.
- Trener Mistrzów Polski w konkursach sorobanu w roku 2023.
Zainteresowania: muzyka, grafika komputerowa.
Maja Alaba (klasa Warszawa Mokotów, zajęcia online)
Certyfikowany trener metody Ishido-Shiki, członek i egzaminator Japońskiego Związku Sorobanu, certyfikowany trener Asociación Yupanki w Peru. Przygodę z sorobanem rozpoczęła w 2019 roku jako uczennica I klasy liceum ogólnokształcącego. Szybkie tempo nauki pozwoliło jej w krótkim czasie osiągnąć niezwykłą biegłość w obsłudze liczydła. W latach 2021-2022 odbywała praktykę w siedleckiej klasie Akademii Sorobanu przygotowując się do zawodu trenera sorobanu metody Ishido-Shiki. W maju 2022 roku zdała egzamin i zdobyła japońskie uprawnienia trenerskie.
Osiągnięcia:
- Trener Mistrzów Polski w konkursach sorobanu w 2022 roku.
Zainteresowania: muzyka, lotnictwo.
Katarzyna Kurek (zajęcia online)
Certyfikowana nauczycielka metody Ishido-Shiki, członek Japońskiego Związku Sorobanu, certyfikowany trener Asociación Yupanki w Peru, nauczycielka dyplomowana matematyki z ponad dwudziestoletnim stażem, tyflopedagog. Pracuje szkole podstawowej w gminie Łazy w woj. Śląskim. Przygodę z sorobanem rozpoczęła w 2020 roku. Na koncie ma znaczące sukces dowodząc że należy do grona najlepszych trenerów.
Sukcesy:
- II miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Arytmetyki mentalnej Abakus Europe 2022 (kategoria: dorośli),
- IV miejsce w Międzynarodowej Olimpiadzie Arytmetyki Mentalnej (World Abakus Olympiad) organizowanej przez Abakus Europe 2021 (kategoria: dorośli).
Zainteresowania: czytanie książek, piesze wędrówki po górach, wielodniowe wyprawy rowerowe po Polsce, pływanie, jazda na nartach.
Olga Moreń (klasa w Siedlcach)
Certyfikowana nauczycielka metody Ishido-Shiki, członek Japońskiego Związku Sorobanu, absolwentka studiów matematycznych. Od 2016 roku popularyzuje soroban prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży, uczestnicząc w eventach i piknikach naukowych. W 2018 roku odbywała roczną praktykę nauczycielską w Akademii Sorobanu, w marcu 2019 zdała egzamin nauczycielski przed Japońskim Związkiem Sorobanu uzyskując uprawnienia trenera Ishido-Shiki.
Osiągnięcia:
- Trener Mistrzów Polski w konkursach sorobanu w latach 2018-2023
Zainteresowania: muzyka, sport, jazda rowerem.