Trenerzy – Akademia Sorobanu Japońska Szkoła Matematyki Ishido-Shiki
19 grudnia, 2019

Trenerzy

Karol Sieńkowski

Certyfikowany nauczyciel Soroban Foundation of Japan, nauczyciel przedmiotów ścisłych, członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Liczydłem zainteresował się ok. 2007 roku.  Prowadził wiele warsztatów promujących soroban skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym zajęcia sorobanu na Siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Był pomysłodawcą Mistrzostw Polski w Obliczeniach na Sorobanie. W 2018 roku po złożeniu egzaminu przed Japońskim Związkiem Sorobanu i odbyciu praktyki metodycznej w Japonii uzyskał uprawnienia nauczycielskie do uczenia sorobanu metodą Ishido. W tym samym roku założył Akademię Sorobanu – Japońską Szkolę Matematyki Ishido-Shiki. W 2018 roku został odznaczony statuetką „Złotego Jacka” przyznaną przez Siedleckie Towarzystwo Naukowe w kategorii „Popularyzator nauki”.
Jest autorem książek popularyzujących matematykę, robotykę oraz metodę Ishido-Shiki w Polsce:

  • „Przygoda z niemożliwymi kształtami”, wyd. Nowik, 2009
  • „Sprawnie liczę na sorobanie”  cz. 1 i cz. 2, wyd. Karol Sieńkowski 2014
  • „Matematyka codzienności”, wyd. Akademia Sorobanu 2020
  • „Programowanie robota Edison – poradnik dla nauczycieli i rodziców”, wyd. Karol Sieńkowski 2017, dystrybucja https://abixedukacja.eu/
  • „Zadania sorobanowe” seria 10-7 kyu, wyd. Karol Sieńkowski 2019

Zainteresowania: gra ma gitarze, iluzja, gry planszowe, linux, działalność Open Source.


Iwona Gruszecka

Certyfikowana nauczycielka Soroban Foundation of Japan, nauczycielka matematyki w jednym z warszawskich liceów. Z sorobanem po raz pierwszy zetknęła się w 2009 r. podczas seminarium dla nauczycieli matematyki. W 2012 r. spotkała się z mistrzem Ishido i od tego momentu zaczęła prowadzić zajęcia z rachowania na sorobanie dla dzieci i młodzieży. Jest jedną z pierwszych osób w Polsce, które w 2014 roku ukończyły kurs sorobanu Ishido. W październiku 2019 roku zdała egzamin certyfikacyjny zostając trenerem Japońskiego Związku Sorobanu.

Zainteresowania: malowanie obrazów, łamigłówki logiczne, zadania z geometrii elementarnej


Olga Moreń

Certyfikowana nauczycielka Soroban Foundation of Japan, absolwentka studiów matematycznych. Od 2016 roku popularyzuje soroban prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży, uczestnicząc w eventach i piknikach naukowych. W 2018 roku odbywała roczną praktykę nauczycielską w Akademii Sorobanu, w marcu 2019 zdała egzamin nauczycielski przed Japońskim Związkiem Sorobanu uzyskując uprawnienia trenera Ishido-Shiki.

Zainteresowania: muzyka, sport,