Soroban - podsumowanie nauki w roku szkolnym 2019/2020 - Akademia Sorobanu

Soroban – podsumowanie nauki w roku szkolnym 2019/2020

Drodzy Uczniowie, Drodzy Rodzice,
Sympatycy japońskiego liczydła SOROBAN

To był bardzo trudny rok. Przed nami stanęły nieplanowane wyzwania związane z koronawirusem. Pokrzyżowały one plany zarówno nam, Państwu i dzieciom. No cóż, tak bywa. W życiu nie zawsze wszystko zależy od nas i mimo precyzyjnych planów nie zawsze da się je zrealizować.

Wymagania związane z nauczaniem zdalnym w szkołach powszechnych były wysokie. W trosce o zdrowie dzieci podejmowaliście często decyzje o ograniczeniu czasu spędzanego przy komputerze. I słusznie. Zdrowie naszych pociech jest najważniejsze. Z tego powodu tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na nauczanie w formie kursu online. Cieszymy się jednak, że determinacja dzieci i chęć samodoskonalenia oraz nieodzowne wsparcie rodziców sprawiły, że pracowaliście w domu, bez komputera ćwicząc liczenie. Efekty są takie, że w ramach nauki zdalnej części z Was udało się przygotować do egzaminów i zdać je z powodzeniem. To świadczy o Waszej dojrzałości i odpowiedzialności! Serdecznie gratulujemy takiej postawy!

Pora na kilka danych liczbowych. W roku szkolnym 2029/2020 przeprowadziliśmy 49 egzaminów Japońskiego Związku Sorobanu. 47 z nich zakończyło się sukcesem. To powód do wielkiej radości. Serdecznie Wam gratulujemy.
Nabieramy doświadczenia w nauce japońską metodą i zaczynamy dostrzegać to, do czego jeszcze kiedyś nie przywiązywaliśmy tak dużej wagi. Zadziwiające jest, że u niektórych dzieci postępy przychodzą szybko, a u innych są rozłożone w czasie. Staraliśmy się znaleźć przyczynę. Uczęszczanie na zajęcia raz w tygodniu znacznie spowalnia proces nauki. Nie zawsze jest to jednak regułą. Są dzieci, które mimo rzadkiego uczestnictwa w zajęciach szybko nabywają sprawności w obliczeniach. Okazuje się, że dzieci te ćwiczą systematycznie w domu. Najlepsze efekty nauki mamy więc w synergii naszych działań na zajęciach i samodzielnej pracy dzieci. I do takiej formy nauki będziemy zachęcać w przyszłości.
Aby podsumować pracę i wyciągnąć wnioski na przyszłość poprosiliśmy o wypełnienie ankiety. Oto jej wyniki.


Ku naszej radości zajęcia Akademii Sorobanu zostały przez Rodziców bardzo wysoko ocenione. Staramy się, by czas na zajęciach był w 100% wykorzystany.


Dzieci przyszły na nasze zajęcia z różnymi umiejętnościami. Wiele kontynuowało naukę, ale były też takie, które rozpoczęły przygodę z sorobanem. Jak widać z Państwa odpowiedzi, dzieci rozwinęły się, nabyły owe umiejętności i poprawiły nabyte wcześniej.


Z państwa dziećmi pracowali certyfikowani trenerzy Japońskiego Związku Sorobanu. To gwarancja ich wysokich kompetencji i umiejętności. Dziękujemy za wysokie oceny naszej pracy.


Najważniejsze jest dla nas dobro dziecka. Dlatego bardzo się cieszymy, że z wieloma z rodziców mogliśmy porozmawiać po zajęciach, by przekazać swoje uwagi, pochwały i wskazówki. Naszym życzeniem jest, by wszyscy rodzice od czasu do czasu zechcieli z nami porozmawiać na temat postępów swoich dzieci.
Mamy świadomość, ze nie ma efektywnej nauki bez dobrej motywacji. Co zatem motywowało dzieci. Okazuje się, że najbardziej motywujące były nasze pochwały i … chęć zdobycia japońskich certyfikatów.


I na koniec zapytaliśmy o wymierne efekty uczestnictwa w naszych zajęciach. Prawie wszyscy dostrzegają pozytywne skutki w postaci sprawniejszych obliczeń, to nas nie dziwi. Ale cieszymy się też, że dzięki sorobanowi czasem znikają problemy z matematyką. Nie bez znaczenia jest też dostrzeganie aspektu wychowawczego. Dzieci uczą się, że nie ma nic za darmo i że tylko ciężka praca prowadzi do sukcesu.