Najmłodszy mistrz obliczeń mentalnych - Akademia Sorobanu

Najmłodszy mistrz obliczeń mentalnych

Osamu Nakazawa
Źródło: news.yahoo.co.jp

Osamu Nakazawa to najmłodszy mistrz obliczeń mentalnych na świecie. Chodzi do 1 klasy szkoły podstawowej w japońskim mieście Sendai. 14 czerwca zdał egzamin National Federation of Abacus Education na poziomie 10 DAN, czyli najwyższym z możliwych. Dokonał tego w wieku 6 lat i 10 miesięcy bijąc rekord innego dziecka z roku 2016 (6 lat i 11 miesięcy). Na poziomie 10 DAN test przewiduje 40 pytań z dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Działania wykonuje się w pamięci. Zdawalność tegorocznego testu była bardzo niska i wyniosła 0,24%. Nakazawa stanął na wysokości zadania i zdał ten bardzo trudny egzamin. Technika obliczeń chłopca polega na liczeniu na wyobrażonym sorobanie – japońskim liczydle.

Interesujące jest to, że chłopiec nie uczył się długo. Zaczął uczęszczać na lekcje sorobanu w wieku 5 lat. Fascynowało go, że licząc na liczydle skomplikowane sumy mógł otrzymać prawidłowe wyniki. Nakazawa ćwiczył ciężko przygotowując się do egzaminu. Na lekcje w klasie sorobanu uczęszczał raz w tygodniu, ale dużo czasu poświęcał na ćwiczenie w domu. W ostatnim tygodniu przed testem rozwiązał 500 próbnych arkuszy egzaminacyjnych. W nauce wspierała go mama. Zapisywała codzienne statystyki z jego obliczeń oraz inne informacje dotyczące nauki i przekazywała je nauczycielom szkoły sorobanu. Ci na tej podstawie przygotowywali dla chłopca plan treningowy. Pierwsze słowa jakie wypowiedział chłopiec po zdaniu egzaminu to: „Jestem szczęśliwy, że moja mama cieszy się z mojego sukcesu”.

Chłopiec nie spocznie na laurach. Ma już kolejny cel. Chce wygrać narodowy turniej arytmetyki mentalnej. Kolejnym jego celem jest wygranie w obliczeniach z najszybszym superkomputerem na świecie. W rankingu z roku 2020 rekord wydajności należy do japońskiej maszyny obliczeniowej o nazwie  Togaku. Zadziwiające jest to, że chłopiec mimo tak młodego wieku ma bardzo dojrzałe podejście do rozwoju osobistego. Cieszymy się z jego sukcesu i kibicujemy w dalszej nauce.

Źródło: news.yahoo.co.jp