Czy uczymy tylko liczenia - Akademia Sorobanu

Czy uczymy tylko liczenia

Zainspirowani wpisem na stronie http://samurajki.pl/za-co-placisz/ postaramy się wwyjaśnić, jaki jest cel nauki w naszej szkole.

Najczęściej rodzicom zapisującym dzieci na zajęcia Akademii Sorobanu przyświeca jeden cel: nauka szybkich obliczeń. Tymczasem program Ishido-Shiki jest programem edukacyjno-wychowawczym. Nauka obliczeń to tylko mały kawałek tego, co mogą zyskać dzieci. Celowo piszemy mogą, bo uczciwie mówiąc 100% skuteczności nie da się zagwarantować.

Dzisiaj niemal każda zachcianka dziecka, każde jego żądanie jest prawie natychmiast spełniane przez rodziców. Po prostu takie mam czasy, wszystko można kupić i na wszystko nas stać. Zakupów dokonujemy jednym kliknięciem myszki, przychodzą pod nasze drzwi. My tymczasem siedząc wygodnie w fotelu pijemy kawę i rozpakowujemy paczkę. Dziecko nie potrafi rozwiązać zadania – i tu nie ma problemu. Wiadomość do kolegi, zdjęcie smartfonem i sprawa załatwiona. Szybko i skutecznie, bez wysiłku, bez trudu i straty czasu. A zaoszczędzony czas? No cóż można obejrzeć film. Nawet tu nie trzeba wychodzić z domu do kina, bo wszystko jest w sieci. Oglądamy co chcemy i kiedy chcemy, ot tak po prostu, natychmiast. Zamiast filmu można wybrać też coś dla ciała np. piłkę nożną, tyle, że często w formie gry albo online- po co wychodzić z domu, kiedy pada i jest zimno. Tak dzisiaj żyjemy.

Problemy pojawią się, gdy dziecko dorośnie. Nagle okaże się, że teraz nie można pójść tam, gdzie ma się ochotę, nie można kupić butów, instrumentu,  czy mieszkania- trzeba na to zapracować, zrezygnować z innych rzeczy czy cierpliwie poczekać kilka lat. Ale … jak to nie można! Jak to poczekać, skoro wcześniej na nic nie trzeba było czekać! Nie mogę czekać! A może … nie potrafię? No właśnie…

Dziecko, które nie nauczy się tego, będzie miało problem z odnalezieniem się i sprawnym poruszaniem w świecie dorosłych. Musimy nauczyć  dzieci, że motorem ich sukcesów jest ciężka i systematyczna praca, wytrwałość i poświęcenie. Musimy ich nauczyć, że czasem trzeba zrezygnować z zachcianek, że życie to nie tylko sukcesy, ale i porażki. Musimy ich nauczyć podnosić się po niepowodzeniach i wytrwale walczyć o swój rozwój. I tego właśnie uczy program Ishido-Shiki. Zaczynamy od podstaw i pomagamy dzieciom w rozwoju i wspinaniu się na coraz wyższe poziomy umiejętności. Pomagamy, bo to dzieci pracują, to one podejmują trud i poświęcają czas na kształtowanie siebie. Wiedzą, że nie ma nic za darmo.

Nie obiecujemy gruszek na wierzbie. Nie obiecujemy, że z każdego dziecka zrobimy matematycznego geniusza, bo to nie możliwe. Nie mówimy, że  efekty będzie widać po tygodniu, dwóch czy po miesiącu. Nie będzie. Na efekty ciężko pracujemy razem z dziećmi i rodzicami,  którzy pełnią najważniejszą rolę w ogniwie motywacyjnym. Program Ishido-Shiki jest długoterminowy i to w tej perspektywie należy oczekiwać efektów.

W nagrodę za ciężką, solidną i uczciwą pracę nagradzamy wyjątkowymi japońskimi certyfikatami.

Absolwent naszej szkoły jest samodzielny i pracowity. Sumiennie wypełnia swoje obowiązki i zna swoją  wartość. Ma świadomość, że jest kimś wyjątkowym, bo potrafi wyznaczać sobie cele i dzięki ciężkiej pracy uparcie do nich dążyć. Ach, zapomnieliśmy, no i… na koniec nasz absolwent … hmm… dobrze liczy, przede wszystkim na siebie 🙂