Kategorie wpisów

Soroban w dawnej Japonii - cz. 6
15 lutego 2023
tokaido_most

Po tym krótkim spojrzeniu na edukację Japonii w okresie Edo i Meiji, pora skupić się w końcu na samym sorobanie. Do tej pory było o nim przecież niewiele. A ponieważ soroban służył do liczenia, to będzie o liczeniu. Postaramy się prześledzić jak z pomocą sorobanu mieszkańcy Japonii rozwiązywali problemy, z jakim spotykali się w codziennym życiu. Pomogą nam w tym dwaj chłopcy: Akio i Naoki, którzy żyją w okresie Edo. Będziemy podróżować po Japonii razem z nimi.

Podróż do Kyoto

Jest rok 1804. Chłopcy Akio i Naoki mieszkają w Edo (ówczesnej stolicy Japonii). Chłopcy mają szczęście, bo pobierają edukację w jednej ze szkół świątynnych. Ich ojciec jest samurajem.

Któregoś dnia młodzieńcy wyruszyli w podróż do Kyoto. Ich celem było odwiedzenie świątyni Daihikaku Senkōji Temple, gdzie działała pierwsza szkoła sorobanu w Japonii. Podróż odbywa się słynnym szlakiem Tokaido, biegnącym z miasta Edo (obecnie miastem tym jest Tokyo) do Kyoto, gdzie była siedziba cesarza Japonii. Droga była długa, wędrujący tym szlakiem musieli przebyć dystans ok. 500 km. Pokonywano go najczęściej pieszo, konno lub wozami zaprzężonymi w woły.

Droga Tokaido

Szlak Tokaido wiodący z Edo do Tokio (źródło: ZOBACZ)

Akio i Naoki mają za sobą już kilka dni wędrówki. Właśnie dotarli do miejscowości Nihonbashi. Znajduje się tu most, po którym przechodzą wszyscy udający się do Kyoto.

− Zobacz, jak wiele osób idzie po tym moście − Naoki odezwał się do kolegi.
− Może spróbujemy ich policzyć? − zaproponował Akio.

Tłumy turystów niestrudzenie przeprawiały się na drugi brzeg rzeki. W pewnej chwili chłopy zaczęli przeliczać osoby przechodzące po moście. Minęła godzina, a procesji nie było widać końca.

− Ups. Pomyliłem się! −  krzyknął nagle Akio.
− Nieee. Jak też! Niepotrzebnie krzyczałeś − Naoki nie krył złości.
− Chyba musimy zacząć od nowa, a tak wielu ludzi już przeszło po moście −  Akio wydawał się zirytowany.

W pewnej chwili do chłopców podszedł starszy człowiek. Jego strój zdradzał wysoką pozycję społeczną. Był mnichem-nauczycielem.

− Widzę, że próbujecie zliczyć pielgrzymów. Jest ich wielu, to jest trudne − powiedział sensej, który od jakiegoś czasu przyglądał się z zaciekawieniem chłopcom.
− Właśnie, to jest trudne −  potwierdził Akio.
− Ale wiecie co − kontynuował starzec − jeżeli będziecie do zliczania osób używać liczydła, to będzie wam łatwiej. Macie liczydło?
− Chłopcy pokręcili przecząco głowami.

Starzec wręczył im soroban, a ci rozpoczęli zliczanie turystów. Okazało sie, że mistrz miał rację. Liczenie na sorobanie sprowadzało się do umiejętnego przesuwania koralików. Chłopcy potrafili to robić, bo uczyli się obsługi sorobanu w szkole świątynnej, do której posłali ich rodzice. Liczenie na sorobanie miało jedną ważną zaletę. Podczas sumowania młodzieńcy nie musieli myśleć o liczbach i wypowiadać ich w myślach, jak to się dzieje podczas tradycyjnego liczenia. Trudniej było o pomyłkę, bo aktualny wynik zawsze znajdował się na sorobanie, niczym w pamięci dzisiejszych kalkulatorów. Dzięki temu z łatwością mogli policzyć turystów przemierzających szlak Tokaido.

A tak mogło wyglądać zliczanie turystów na sorobanie z tamtego okresu:


Karol Sieńkowski

Mogą Ci się spodobać

soroban_dziecko1~2
23 sierpnia 2023
Wywiad z dr Kurusu - soroban pomaga w rozwoju dzieci
Jakie jest prawdziwe znaczenie sorobanu przekazywanego z pokolenia na pokolenie? Czy aktywność fizyczna jest niezbędna dla rozwoju nerwów czaszkowych u dzieci? Czy to źle, że dzieci mówią ...
Akademia_sorobanu_moja_historia_zrzut
16 sierpnia 2023
Akademia Sorobanu - moja historia
Karol Sieńkowski, założyciel Akademii Sorobanu, opowiada krótko o swojej drodze do zostania nauczycielem sorobanu i zajęciach, jakie szkoła Ishido-Shiki oferuje dzieciom. Jeśli zastanawiacie si...
Muzeum Sorobanu w Shiroi, Japonia
14 sierpnia 2023
Akademia Sorobanu z wizytą w Japonii cz. 2
W poprzednim wpisie przekazaliśmy trochę ogólnych informacji o celach naszego pobytu i odwiedzonych miejscach. W tym wpisie chcieliśmy się skupić na wyjątkowym dla nas miejscu, bo mocno związanym z...
Akademia Sorobanu w Japonii
12 sierpnia 2023
Akademia Sorobanu z wizytą w Japonii cz. 1
W dniach 1-8 sierpnia 2023 delegacja Akademii Sorobanu przebywała na wycieczce w Japonii. Wyjazd został zorganizowany w celu poznania kultury i tradycji tego kraju oraz poszukiwania źródeł japoński...
Obraz z okresu Edo
11 lipca 2023
Soroban w dawnej Japonii - cz. 10. Rozwiązanie
W 10 części cyklu “Soroban w dawnej Japonii” celowo nie podałem rozwiązania zadania o koniach, mając cichą nadzieję, że otrzymam takie od czytelników. Nie pomyliłem się. Otrzymałem kilk...
Obraz z okresu Edo
3 lipca 2023
Soroban w dawnej Japonii - cz. 10
Konie Po nocy nieprzespanej z powodu myszy, chłopcy leniwie podnieśli głowy ze swoich łóżek. Byli coraz bliżej Kyoto, więc i emocje towarzyszyły im coraz większe. Zjedli śniadanie i wyruszyli prz...

Informacja o ciasteczkach

Na stronie używamy ciasteczek. Potrzebujemy ich by strona działała poprawnie. Więcej w naszej polityce prywatności.