Kategorie wpisów

Podsumowanie roku szkolnego 2020/2021
24 lipca 2021
kontakt_z_rodzicami

Za nami kolejny, już trzeci rok obecności metody Ishido-Shiki w Akademii Sorobanu. Był to rok naznaczony trudami  COVID-19. Tak jak wiele szkół w Polsce, musieliśmy mierzyć się z utrudnieniami w zakresie prowadzenia zajęć. Staraliśmy się, by mimo wszystko prowadzić je z pełnym zaangażowaniem.

Mimo wspomnianych wyżej trudów, był to dla nas rok sukcesów. Nasi uczniowie i trenerzy zajęli czołowe miejsca w konkursach sorobanu dowodząc, że należą grupy najlepszych w Polce. To dowód na wysoką skuteczność nauki metodą Ishido. Oto nasze tegoroczne sukcesy:

  1. V Międzynarodowe Mistrzostwa Szybkiego Mnożenia 2021
  2. Ogólnopolska Olimpiada Arytmetyki mentalnej Abakus Europe 2021
  3. Międzynarodowa olimpiada World Abakus Olymp 2021
  4. VII Mistrzostwa Polski w Obliczeniach na Sorobanie 2021

Od września 2020 do lipca 2021 przeprowadziliśmy 86 egzaminów Japońskiego Związku Sorobanu. 13 z nich zakończyło się niepowodzeniem. To więcej, niż rok temu, ale to dowód na to, że umiejętności naszych uczniów są coraz wyższe, a zdawane egzaminy coraz trudniejsze. Uczniowie są też mniej zachowawczy i skłonni częściej podejmować ryzyko.

Tradycyjnie, zapytaliśmy rodziców w anonimowych ankietach, co sądzą o naszej szkole, metodzie, sposobach nauki i efektach. Dostaliśmy dużo cennych informacji zwrotnych. Cieszy nas też, że zostaliśmy wysoko ocenieni. To niezwykle motywujące i dodające skrzydeł.


Jeśli chodzi o zadowolenie z zajęć, to uczestnicy wysoko jej ocenili wystawili nam laurkę. To dowód na to, że tematyka zajęć i sposób ich prowadzenia (choć odbiega od dzisiejszych trendów w edukacji) spełnia oczekiwania i nadzieje w nich pokładane.


Bardzo cieszą zaobserwowane przez rodziców postępy dzieci. Są one duże, na tyle duże, że doskonale widoczne, nie tylko na zajęciach sorobanu, ale i w szkołach, w których uczą się dzieci. Efekty nauki są też znaczące. Rodzice mogli  wskazać wiele z nich, ale większość podała, że u dzieci wzrosła sprawność wykonywania obliczeń. To cieszy. Warto w tym miejscu dodać, że soroban (wbrew temu, co się mówi) nie rozwiązuje wszystkich problemów z matematyką. On wprost nie nauczy dzieci na przykład rozwiązywania zadań tekstowych. Jest jedynie narzędziem, dzięki któremu ciężar przenosi się z problemów rachunkowych na problem z wymyśleniem rozwiązania zadania.


Pracując z dziećmi staramy się zawsze po zajęciach udzielać informacji zwrotnej. Dzięki temu rodzic jest świadom pojawiających się problemów w nauce i może w porę zareagować, by wzmocnić motywację. Naszym życzeniem jest, by od czasu do czasu wszyscy rodzice korzystali z możliwości rozmowy z trenerem.


Jesteśmy zaskoczeni tym, jak my, trenerzy pełnimy ważna rolę w procesie motywacji. To dla nas duże wyzwanie na przyszły rok. Dzieci motywuje też zdobywanie japońskich certyfikatów. Natomiast jak widać z wykresu, lepsze oceny w szkole motywują tylko niewielki procent uczniów.


Poddaliśmy się także i my ocenie rodziców dzieci. Wysokie noty trochę nas wprowadzają w zakłopotanie, bo nie zawsze jest tak kolorowo. Dziękujemy. Zmotywowani, zakasujemy rękawy i przygotowujemy się do kolejnego roku szkolnego.

Mogą Ci się spodobać

scena_szkolna_meji
26 listopada 2022
Soroban w dawnej Japonii - cz. 4
Restauracja Meiji Obiecujemy, że do sorobanu w okresie siogunatu Tokugawa jeszcze wrócimy, bo jest to okres bardzo barwny. Tymczasem w naszej podróży przenosimy się do czasów nam bliższych. No, m...
Jolanta Kamińska i soroban z okresu Edo
18 listopada 2022
Jolanta Kamińska - tytan pracy
Pani Jolanta Kamińska to wielka miłośniczka sorobanu. Po raz pierwszy spotkała się z tym liczydłem w 2013 roku na zajęciach warsztatowych Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siedlcach. Była w pierwszej ...
Pagoda w śœiątyni sorobanu w Kyoto
10 listopada 2022
Soroban w dawnej Japonii - cz. 3
Świątynia sorobanu W poprzedniej części artykułu wspomnieliśmy o oddawaniu hołdu wybitnym nauczycielom i mistrzom okresu Edo w postaci kamiennych pomników. Wypadałoby podać jakiś przykład, co wła...
foto_szkola
13 października 2022
Soroban w dawnej Japonii - cz. 2
System edukacji w Japonii – początki Jak już zapowiedzieliśmy, w cyklu artykułów będziemy chcieli przybliżyć problemy z jakimi spotykali się zwykli ludzie w Japonii. Chcemy też pokazać, ja...
scena z sorobanem z Japonii
13 października 2022
Soroban w dawnej Japonii - cz. 1
Wstęp Soroban w dawnej Japonii – temu tematowi chcemy poświęcić kilka wpisów na naszym blogu. Przed wieloma laty soroban, czy inaczej mówiąc abakus pojawił się w Japonii. Łatwość liczenia n...
Screenshot_20220629_105129
6 października 2022
Tabliczka mnożenia - czy to naprawdę problem?
7 października hucznie obchodzony jest w wielu szkołach Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Dobrze, że jest taki dzień poświęcony mnożeniu. Każda okazja do zainteresowania matematyką jest dobra. W ...

Informacja o ciasteczkach

Na stronie używamy ciasteczek. Potrzebujemy ich by strona działała poprawnie. Więcej w naszej polityce prywatności.