Kategorie wpisów

Podsumowanie roku szkolnego 2020/2021
24 lipca 2021
kontakt_z_rodzicami

Za nami kolejny, już trzeci rok obecności metody Ishido-Shiki w Akademii Sorobanu. Był to rok naznaczony trudami  COVID-19. Tak jak wiele szkół w Polsce, musieliśmy mierzyć się z utrudnieniami w zakresie prowadzenia zajęć. Staraliśmy się, by mimo wszystko prowadzić je z pełnym zaangażowaniem.

Mimo wspomnianych wyżej trudów, był to dla nas rok sukcesów. Nasi uczniowie i trenerzy zajęli czołowe miejsca w konkursach sorobanu dowodząc, że należą grupy najlepszych w Polce. To dowód na wysoką skuteczność nauki metodą Ishido. Oto nasze tegoroczne sukcesy:

  1. V Międzynarodowe Mistrzostwa Szybkiego Mnożenia 2021
  2. Ogólnopolska Olimpiada Arytmetyki mentalnej Abakus Europe 2021
  3. Międzynarodowa olimpiada World Abakus Olymp 2021
  4. VII Mistrzostwa Polski w Obliczeniach na Sorobanie 2021

Od września 2020 do lipca 2021 przeprowadziliśmy 86 egzaminów Japońskiego Związku Sorobanu. 13 z nich zakończyło się niepowodzeniem. To więcej, niż rok temu, ale to dowód na to, że umiejętności naszych uczniów są coraz wyższe, a zdawane egzaminy coraz trudniejsze. Uczniowie są też mniej zachowawczy i skłonni częściej podejmować ryzyko.

Tradycyjnie, zapytaliśmy rodziców w anonimowych ankietach, co sądzą o naszej szkole, metodzie, sposobach nauki i efektach. Dostaliśmy dużo cennych informacji zwrotnych. Cieszy nas też, że zostaliśmy wysoko ocenieni. To niezwykle motywujące i dodające skrzydeł.


Jeśli chodzi o zadowolenie z zajęć, to uczestnicy wysoko jej ocenili wystawili nam laurkę. To dowód na to, że tematyka zajęć i sposób ich prowadzenia (choć odbiega od dzisiejszych trendów w edukacji) spełnia oczekiwania i nadzieje w nich pokładane.


Bardzo cieszą zaobserwowane przez rodziców postępy dzieci. Są one duże, na tyle duże, że doskonale widoczne, nie tylko na zajęciach sorobanu, ale i w szkołach, w których uczą się dzieci. Efekty nauki są też znaczące. Rodzice mogli  wskazać wiele z nich, ale większość podała, że u dzieci wzrosła sprawność wykonywania obliczeń. To cieszy. Warto w tym miejscu dodać, że soroban (wbrew temu, co się mówi) nie rozwiązuje wszystkich problemów z matematyką. On wprost nie nauczy dzieci na przykład rozwiązywania zadań tekstowych. Jest jedynie narzędziem, dzięki któremu ciężar przenosi się z problemów rachunkowych na problem z wymyśleniem rozwiązania zadania.


Pracując z dziećmi staramy się zawsze po zajęciach udzielać informacji zwrotnej. Dzięki temu rodzic jest świadom pojawiających się problemów w nauce i może w porę zareagować, by wzmocnić motywację. Naszym życzeniem jest, by od czasu do czasu wszyscy rodzice korzystali z możliwości rozmowy z trenerem.


Jesteśmy zaskoczeni tym, jak my, trenerzy pełnimy ważna rolę w procesie motywacji. To dla nas duże wyzwanie na przyszły rok. Dzieci motywuje też zdobywanie japońskich certyfikatów. Natomiast jak widać z wykresu, lepsze oceny w szkole motywują tylko niewielki procent uczniów.


Poddaliśmy się także i my ocenie rodziców dzieci. Wysokie noty trochę nas wprowadzają w zakłopotanie, bo nie zawsze jest tak kolorowo. Dziękujemy. Zmotywowani, zakasujemy rękawy i przygotowujemy się do kolejnego roku szkolnego.

Mogą Ci się spodobać

Wizyta gości z Japonii
25 listopada 2023
Wizyta przedstawicieli Ishido-Shiki w Akademii Sorobanu
W dniach 13-14 listopada oraz 22-23 listopada 2024 roku pani Kiyomi Numata, prezes Ishido-Shiki oraz pani Yuki Nakatani, dyrektor zarządzający odwiedzili gliwicką i siedlecką siedzibę Akademii Soro...
soroban_mity_cz.1
2 listopada 2023
Soroban - fakty i mity. Cz. 1.
Czy soroban ćwiczy pamięć mięśniową? W wielu miejscach polskiego internetu można przeczytać różne informacje dotyczące sorobanu. Są to najczęściej same ogólniki i poza moimi wpisami na blogu...
Transport ryżu przez rzekę w okresie Edo
24 października 2023
Soroban w dawnej Japonii - linki
Niżej zamieszczamy linki do wszystkich części cyklu “Soroban w dawnej Japonii”. Mamy nadzieję, że dzięki nim osobom zainteresowanym będzie łatwiej dotrzeć do wpisów o tej tematyce na na...
soroban_dziecko1~2
23 sierpnia 2023
Wywiad z dr Kurusu - soroban pomaga w rozwoju dzieci
Jakie jest prawdziwe znaczenie sorobanu przekazywanego z pokolenia na pokolenie? Czy aktywność fizyczna jest niezbędna dla rozwoju nerwów czaszkowych u dzieci? Czy to źle, że dzieci mówią ...
Akademia_sorobanu_moja_historia_zrzut
16 sierpnia 2023
Akademia Sorobanu - moja historia
Karol Sieńkowski, założyciel Akademii Sorobanu, opowiada krótko o swojej drodze do zostania nauczycielem sorobanu i zajęciach, jakie szkoła Ishido-Shiki oferuje dzieciom. Jeśli zastanawiacie si...
Muzeum Sorobanu w Shiroi, Japonia
14 sierpnia 2023
Akademia Sorobanu z wizytą w Japonii cz. 2
W poprzednim wpisie przekazaliśmy trochę ogólnych informacji o celach naszego pobytu i odwiedzonych miejscach. W tym wpisie chcieliśmy się skupić na wyjątkowym dla nas miejscu, bo mocno związanym z...

Informacja o ciasteczkach

Na stronie używamy ciasteczek. Potrzebujemy ich by strona działała poprawnie. Więcej w naszej polityce prywatności.