Kategorie wpisów

Podsumowanie roku szkolnego 2020/2021
24 lipca 2021
kontakt_z_rodzicami

Za nami kolejny, już trzeci rok obecności metody Ishido-Shiki w Akademii Sorobanu. Był to rok naznaczony trudami  COVID-19. Tak jak wiele szkół w Polsce, musieliśmy mierzyć się z utrudnieniami w zakresie prowadzenia zajęć. Staraliśmy się, by mimo wszystko prowadzić je z pełnym zaangażowaniem.

Mimo wspomnianych wyżej trudów, był to dla nas rok sukcesów. Nasi uczniowie i trenerzy zajęli czołowe miejsca w konkursach sorobanu dowodząc, że należą grupy najlepszych w Polce. To dowód na wysoką skuteczność nauki metodą Ishido. Oto nasze tegoroczne sukcesy:

  1. V Międzynarodowe Mistrzostwa Szybkiego Mnożenia 2021
  2. Ogólnopolska Olimpiada Arytmetyki mentalnej Abakus Europe 2021
  3. Międzynarodowa olimpiada World Abakus Olymp 2021
  4. VII Mistrzostwa Polski w Obliczeniach na Sorobanie 2021

Od września 2020 do lipca 2021 przeprowadziliśmy 86 egzaminów Japońskiego Związku Sorobanu. 13 z nich zakończyło się niepowodzeniem. To więcej, niż rok temu, ale to dowód na to, że umiejętności naszych uczniów są coraz wyższe, a zdawane egzaminy coraz trudniejsze. Uczniowie są też mniej zachowawczy i skłonni częściej podejmować ryzyko.

Tradycyjnie, zapytaliśmy rodziców w anonimowych ankietach, co sądzą o naszej szkole, metodzie, sposobach nauki i efektach. Dostaliśmy dużo cennych informacji zwrotnych. Cieszy nas też, że zostaliśmy wysoko ocenieni. To niezwykle motywujące i dodające skrzydeł.


Jeśli chodzi o zadowolenie z zajęć, to uczestnicy wysoko jej ocenili wystawili nam laurkę. To dowód na to, że tematyka zajęć i sposób ich prowadzenia (choć odbiega od dzisiejszych trendów w edukacji) spełnia oczekiwania i nadzieje w nich pokładane.


Bardzo cieszą zaobserwowane przez rodziców postępy dzieci. Są one duże, na tyle duże, że doskonale widoczne, nie tylko na zajęciach sorobanu, ale i w szkołach, w których uczą się dzieci. Efekty nauki są też znaczące. Rodzice mogli  wskazać wiele z nich, ale większość podała, że u dzieci wzrosła sprawność wykonywania obliczeń. To cieszy. Warto w tym miejscu dodać, że soroban (wbrew temu, co się mówi) nie rozwiązuje wszystkich problemów z matematyką. On wprost nie nauczy dzieci na przykład rozwiązywania zadań tekstowych. Jest jedynie narzędziem, dzięki któremu ciężar przenosi się z problemów rachunkowych na problem z wymyśleniem rozwiązania zadania.


Pracując z dziećmi staramy się zawsze po zajęciach udzielać informacji zwrotnej. Dzięki temu rodzic jest świadom pojawiających się problemów w nauce i może w porę zareagować, by wzmocnić motywację. Naszym życzeniem jest, by od czasu do czasu wszyscy rodzice korzystali z możliwości rozmowy z trenerem.


Jesteśmy zaskoczeni tym, jak my, trenerzy pełnimy ważna rolę w procesie motywacji. To dla nas duże wyzwanie na przyszły rok. Dzieci motywuje też zdobywanie japońskich certyfikatów. Natomiast jak widać z wykresu, lepsze oceny w szkole motywują tylko niewielki procent uczniów.


Poddaliśmy się także i my ocenie rodziców dzieci. Wysokie noty trochę nas wprowadzają w zakłopotanie, bo nie zawsze jest tak kolorowo. Dziękujemy. Zmotywowani, zakasujemy rękawy i przygotowujemy się do kolejnego roku szkolnego.

Mogą Ci się spodobać

IMG_20240427_132612700_HDR
30 kwietnia 2024
I Mistrzostwa Europy w arytmetyce mentalnej i obliczeniach na sorobanie 2024
Za nami wyjątkowe zawody dla osób uczących się liczenia na japońskim abakusie. Odbywały się 27 kwietnia w Dojo Stara Wieś – miejscu, gdzie można doświadczyć kultury japońskiej. Zawody zgromad...
ilustracja
24 kwietnia 2024
X Mistrzostwa Polski w Obliczeniach na Sorobanie 2024
Za nami 10-te jubileuszowe zawody. W finale, który odbył się 20 kwietnia 2024 na Uniwersytecie w Siedlcach wzięło udział 50 najlepszych sorobanistów z Polski. Rywalizowali w kategoriach Maluch (do ...
Soroban z okresu Meiji
2 kwietnia 2024
Soroban - fakty i mity, cz. 4
Mit: Japońska metoda sorobanu ma 2000 lat. Długo zastanawiałem się, czy opublikować wpis na ten temat. Ale gdy w Dniu Matematyki 12 marca 2024 usłyszałem w rolce Radia Opole fragment rozmowy o s...
IMG-20231231-WA0010
24 stycznia 2024
Soroban - fakty i mity, cz. 3
Fakt: Soroban używany jest w Tajwanie. W ostatnich wpisach z tej serii starałem się przedstawić dowody, że podawane w sieci Internet informacje o sorobanie nie zawsze są prawdziwe. W tym artykul...
Papież Sylwester 2
30 grudnia 2023
Co wspólnego ma wieczór sylwestrowy z matematyką
Wiele osób uważa, że najwybitniejszym matematykiem X wieku był Gerbert z Aurillac. Tak właściwie to nie był on matematykiem, ale człowiekiem dobrze wykształconym i obeznanym z różnymi dziedzinami n...
IMG_20231025_172821232
1 grudnia 2023
Soroban – fakty i mity, cz. 2.
Mit: Sukces w nauce sorobanu jest zarezerwowany jedynie dla dzieci uzdolnionych matematycznie. „Mój syn raczej nie odnajdzie się na zajęciach. Liczenie przychodzi mu z wielkim trudem.&...

Informacja o ciasteczkach

Na stronie używamy ciasteczek. Potrzebujemy ich by strona działała poprawnie. Więcej w naszej polityce prywatności.