Kategorie wpisów

Podsumowanie roku szkolnego 2020/2021
24 lipca 2021
kontakt_z_rodzicami

Za nami kolejny, już trzeci rok obecności metody Ishido-Shiki w Akademii Sorobanu. Był to rok naznaczony trudami  COVID-19. Tak jak wiele szkół w Polsce, musieliśmy mierzyć się z utrudnieniami w zakresie prowadzenia zajęć. Staraliśmy się, by mimo wszystko prowadzić je z pełnym zaangażowaniem.

Mimo wspomnianych wyżej trudów, był to dla nas rok sukcesów. Nasi uczniowie i trenerzy zajęli czołowe miejsca w konkursach sorobanu dowodząc, że należą grupy najlepszych w Polce. To dowód na wysoką skuteczność nauki metodą Ishido. Oto nasze tegoroczne sukcesy:

  1. V Międzynarodowe Mistrzostwa Szybkiego Mnożenia 2021
  2. Ogólnopolska Olimpiada Arytmetyki mentalnej Abakus Europe 2021
  3. Międzynarodowa olimpiada World Abakus Olymp 2021
  4. VII Mistrzostwa Polski w Obliczeniach na Sorobanie 2021

Od września 2020 do lipca 2021 przeprowadziliśmy 86 egzaminów Japońskiego Związku Sorobanu. 13 z nich zakończyło się niepowodzeniem. To więcej, niż rok temu, ale to dowód na to, że umiejętności naszych uczniów są coraz wyższe, a zdawane egzaminy coraz trudniejsze. Uczniowie są też mniej zachowawczy i skłonni częściej podejmować ryzyko.

Tradycyjnie, zapytaliśmy rodziców w anonimowych ankietach, co sądzą o naszej szkole, metodzie, sposobach nauki i efektach. Dostaliśmy dużo cennych informacji zwrotnych. Cieszy nas też, że zostaliśmy wysoko ocenieni. To niezwykle motywujące i dodające skrzydeł.


Jeśli chodzi o zadowolenie z zajęć, to uczestnicy wysoko jej ocenili wystawili nam laurkę. To dowód na to, że tematyka zajęć i sposób ich prowadzenia (choć odbiega od dzisiejszych trendów w edukacji) spełnia oczekiwania i nadzieje w nich pokładane.


Bardzo cieszą zaobserwowane przez rodziców postępy dzieci. Są one duże, na tyle duże, że doskonale widoczne, nie tylko na zajęciach sorobanu, ale i w szkołach, w których uczą się dzieci. Efekty nauki są też znaczące. Rodzice mogli  wskazać wiele z nich, ale większość podała, że u dzieci wzrosła sprawność wykonywania obliczeń. To cieszy. Warto w tym miejscu dodać, że soroban (wbrew temu, co się mówi) nie rozwiązuje wszystkich problemów z matematyką. On wprost nie nauczy dzieci na przykład rozwiązywania zadań tekstowych. Jest jedynie narzędziem, dzięki któremu ciężar przenosi się z problemów rachunkowych na problem z wymyśleniem rozwiązania zadania.


Pracując z dziećmi staramy się zawsze po zajęciach udzielać informacji zwrotnej. Dzięki temu rodzic jest świadom pojawiających się problemów w nauce i może w porę zareagować, by wzmocnić motywację. Naszym życzeniem jest, by od czasu do czasu wszyscy rodzice korzystali z możliwości rozmowy z trenerem.


Jesteśmy zaskoczeni tym, jak my, trenerzy pełnimy ważna rolę w procesie motywacji. To dla nas duże wyzwanie na przyszły rok. Dzieci motywuje też zdobywanie japońskich certyfikatów. Natomiast jak widać z wykresu, lepsze oceny w szkole motywują tylko niewielki procent uczniów.


Poddaliśmy się także i my ocenie rodziców dzieci. Wysokie noty trochę nas wprowadzają w zakłopotanie, bo nie zawsze jest tak kolorowo. Dziękujemy. Zmotywowani, zakasujemy rękawy i przygotowujemy się do kolejnego roku szkolnego.

Mogą Ci się spodobać

Tengu i samuraj
18 marca 2023
Soroban w dawnej Japonii - cz. 7
Wizyta w ryokan Wieczorem Akio i Naoki dotarli do ryokan, czyli gospody. Ściemniło się, więc weszli i spytali, czy znajdzie się dla nich miejsce do przenocowania. − Chodźcie chłopcy − odparł właś...
Seki Takakazu - japoński matematyk okresu Edo
14 marca 2023
Seki Takakazu i liczba Pi
Tak, tak. Dziś 14 marca, więc jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień liczby Pi. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki film, a w nim coś z liczbą Pi związanego. Japończycy w okresie Edo (1603...
Soroban vs Yupana
28 lutego 2023
Soroban vs Yupana vs klasyczne dodawanie w słupku
Soroban jest jednym z narzędzi służących usprawnieniu rachunków. Praca z nim należy do przyjemnych. Ale są też inne rodzaje liczydeł, którte mogą pomóc dzieciom arytmetyce. Szczególnym i mało znan...
tokaido_most
15 lutego 2023
Soroban w dawnej Japonii - cz. 6
Po tym krótkim spojrzeniu na edukację Japonii w okresie Edo i Meiji, pora skupić się w końcu na samym sorobanie. Do tej pory było o nim przecież niewiele. A ponieważ soroban służył do liczenia, to ...
Rozmowa Anety Grzanek i karola Sieńkowskiego o japońskiej arytmetyce mentalnej
3 lutego 2023
Rozmowa o arytmetyce mentalnej - cz. 2
Aneta Grzanek (Superminds Academy) i Karol Sieńkowski (Akademia Sorobanu) wymieniają się doświadczeniami we wprowadzaniu sorobanu do Polski. W tej części rozmowy poruszają temat dzieci z trudnościa...
Rozmowa Aneta Grzanek i Karol Sieńkowski cz. 1
1 lutego 2023
Rozmowa o arytmetyce mentalnej cz. 1
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o arytmetyce mentalnej i samym sorobanie, jaką przeprowadzili certyfikowani egzaminatorzy Japońskiego Związku Sorobanu i trenerzy metody Ishido-Shiki: Aneta Grzane...

Informacja o ciasteczkach

Na stronie używamy ciasteczek. Potrzebujemy ich by strona działała poprawnie. Więcej w naszej polityce prywatności.

Yupana Polska logo

YUPANA

Liczydło Inków dla dzieci
od 5 lat!

Wprowadź dzieci w świat liczb i rachunków

Nauka liczenia w formie gier!!!

YUPANA. GRY LICZBOWE INKÓW

NOWOŚĆ W POLSCE!!!