Kategorie wpisów

Akademia Sorobanu z wizytą w Japonii cz. 1
12 sierpnia 2023
Akademia Sorobanu w Japonii

W dniach 1-8 sierpnia 2023 delegacja Akademii Sorobanu przebywała na wycieczce w Japonii. Wyjazd został zorganizowany w celu poznania kultury i tradycji tego kraju oraz poszukiwania źródeł japońskiego abakusa. Ale nie tylko. Najważniejszym punktem tej wizyty było doskonalenie umiejętności sorobanowych. W wycieczce wzięli udział najbardziej zaawansowani w używaniu sorobanu uczniowie, którzy posiadają umiejętności 3 kyu. Byli to Maria, Malwina i Zofia z klasy sorobanu w Siedlcach.

Podczas wyjazdu przyglądaliśmy się, jak pracują dzieci w Japonii podczas zajęć w klasie. Mogliśmy zobaczyć i podziwiać umiejętności mistrzów świata w szybkich obliczeniach oraz uczyć się i rozwijać swoje kompetencje pod ich okiem. Uczniom udzielono porad, które pozwolą pracować nad rozwojem umiejętności i szybkości obliczeń. To jest praca, którą muszą wykonać po powrocie do domu.

Swoje kompetencje nauczycielskie podczas wyjazdu podnosił Karol Sieńkowski, założyciel Akademii Sorobanu. Wszystko po to, aby jeszcze skuteczniej uczyć dzieci.

Odwiedziliśmy Muzeum Sorobanu w mieście Shiroi i wzięliśmy udział w festiwalu sorobanu, gdzie wystawiliśmy polskie stoisko i przybliżyliśmy informacje o naszym kraju. Wzięliśmy udział w zawodach hashi-soro sprawdzając swoją precyzję używani pałeczek. I choć nie udało nam się stanąć na podium, to zdaniem Japończyków radziliśmy sobie wyjątkowo dobrze, jak na cudzoziemców. Warto wspomnieć, żed w festiwalu wzięło udział ponad 2000 osób. Ta ogromna społeczność zrzeszona wokół japońskiego liczydła pokazuje, jak wielkie nadzieje pokładane są w edukacji sorobanowej w Japonii. W festiwalu wzięły udział całe rodziny: matki, ojcowie i dzieci a także dziadkowie. Było to bardzo budujące. Czuliśmy się jak jedna wielka rodzina. Podczas matsuri można było skosztować sławnych gruszek z Shiroi. Dajemy słowo, smakują wyśmienicie, są zupełnie inne niż te w Polsce.

Muzeum Sorobanu w Shiroi, Japonia

Po dniach spędzonych w szkole Ishido-Shiki udaliśmy się zwiedzać. Oczywiście głównym punktem było Tokyo i dotarcie na Sky Tree – najwyższą wieżę na świecie i drugi najwyższy budynek na świecie. Piękny widok na stolicę Japonii z wysokości 450 m zapierał dech w piersiach. Z kolei w dzielnicy Asakusa mogliśmy poczuć klimat dawnej Japonii. Obowiązkowo odwiedziliśmy świątynię Sensō-ji, zrobiliśmy też mały pamiątkowy shopping, w końcu na wyjeździe były 3 dziewczyny😉. W jednej z licznych pobliskich restauracji samodzielnie przygotowaliśmy sobie obiad – okonomijaki. Duże wrażenie wywarło na nas obserwowanie sławnego skrzyżowania Shibuya i przejście w tłumnie Japończyków. Odwiedziliśmy też sławny tokijski sklep Yamamoto soroban, w którym mogliśmy naocznie się przekonać, jak sprzedawca zamiast kalkulatora i kasy sklepowej wciąż używa do obliczeń sorobanu. Wow! To było coś!

Sklep Yamamoto Sorobanw Tokyo, Japonia

Podczas pobytu w mieście Nikko w prefekturze Tochigi podziwialiśmy piękne górskie krajobrazy i historyczne miejsca kultu. Wodospad Kegon urzekł nas swoim majestatycznym pięknem. W naszej pamięci utkwiła świątynia Toshogu oraz Yomeimom – najpiękniejsza brama w Japonii. Spośród 500 rzeźb, jakimi zdobione są budynki świątynne uwagę przykuły “Trzy mądre małpy”, które reprezentują maksymę „nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego, nie widzę zła”. Próbowaliśmy utożsamić się z jedną z nich, co nie było łatwe.

Kompleks świątynny w Nikko, Japonia

Wyjazd do Japonii zostanie w naszej pamięci na długo mimo trudnej, bo 14 godzinnej podróży samolotem i upałom panującym w tym czasie w Japonii. Ale daliśmy radę i o tych trudach już właściwie zapomnieliśmy.

Dziękujemy japońskiej szkole Ishido-Shiki za pomoc i opiekę podczas tego wyjazdu. Bez Waszego wsparcia nasza podróż byłaby o wiele trudniejsza do zorganizowania, a nawet niemożliwa.


Karol Sieńkowski

Mogą Ci się spodobać

soroban_dziecko1~2
23 sierpnia 2023
Wywiad z dr Kurusu - soroban pomaga w rozwoju dzieci
Jakie jest prawdziwe znaczenie sorobanu przekazywanego z pokolenia na pokolenie? Czy aktywność fizyczna jest niezbędna dla rozwoju nerwów czaszkowych u dzieci? Czy to źle, że dzieci mówią ...
Akademia_sorobanu_moja_historia_zrzut
16 sierpnia 2023
Akademia Sorobanu - moja historia
Karol Sieńkowski, założyciel Akademii Sorobanu, opowiada krótko o swojej drodze do zostania nauczycielem sorobanu i zajęciach, jakie szkoła Ishido-Shiki oferuje dzieciom. Jeśli zastanawiacie si...
Muzeum Sorobanu w Shiroi, Japonia
14 sierpnia 2023
Akademia Sorobanu z wizytą w Japonii cz. 2
W poprzednim wpisie przekazaliśmy trochę ogólnych informacji o celach naszego pobytu i odwiedzonych miejscach. W tym wpisie chcieliśmy się skupić na wyjątkowym dla nas miejscu, bo mocno związanym z...
Akademia Sorobanu w Japonii
12 sierpnia 2023
Akademia Sorobanu z wizytą w Japonii cz. 1
Obraz z okresu Edo
11 lipca 2023
Soroban w dawnej Japonii - cz. 10. Rozwiązanie
W 10 części cyklu “Soroban w dawnej Japonii” celowo nie podałem rozwiązania zadania o koniach, mając cichą nadzieję, że otrzymam takie od czytelników. Nie pomyliłem się. Otrzymałem kilk...
Obraz z okresu Edo
3 lipca 2023
Soroban w dawnej Japonii - cz. 10
Konie Po nocy nieprzespanej z powodu myszy, chłopcy leniwie podnieśli głowy ze swoich łóżek. Byli coraz bliżej Kyoto, więc i emocje towarzyszyły im coraz większe. Zjedli śniadanie i wyruszyli prz...

Informacja o ciasteczkach

Na stronie używamy ciasteczek. Potrzebujemy ich by strona działała poprawnie. Więcej w naszej polityce prywatności.